Małpki , buteleczki , wyzwalacze.

Małpki .
O ironio , czyżby incepcja ??? 
Będzie ciut trudniejsze niż zazwyczaj , jednak proszę o wytężenie mózgu .
Nasze widzenie świata, życia, postępowania własnego i innych ludzi, ma charakter subiektywny. Każdy z nas w jakimś stopniu dokonuje selekcji informacji, które docierają z zewnątrz, jednym przypisuje znaczenie a inne pomija. Ponadto, dzięki zdolności do wyobrażania sobie różnych rzeczy potrafimy tworzyć obrazy sytuacji i wydarzeń, których nie widzieliśmy. Nasza wizja rzeczywistości może być zbudowana nie tylko z informacji o faktach ale i z wyobrażeń oraz interpretacji. Dlatego dość często się zdarza, że w naszym obrazie rzeczywistości pojawiają się luki i zniekształcenia, które nie mają pokrycia w faktach. Korzenie istotnych źródeł tych zniekształceń tkwią w sferze emocjonalnej, w pragnieniach i obawach człowieka. Zdarza się, że nie widzimy faktów, które wzbudzają w nas obawy a dostrzegamy fakty, których pragniemy, choć wcale się nie wydarzyły.
Jednak, mimo występowania takich zjawisk powodujących, że nasz obraz rzeczywistości nie pokrywa się w pełni ze stanem faktycznym, to rozmiary tej rozbieżności utrzymywać się mogą w granicach bezpiecznej tolerancji. Oznacza to, że cena, którą człowiek płaci za te zniekształcenia nie jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę, że oszczędza sobie część przykrości i dodaje trochę złudnych, bo bez pokrycia w realiach, przyjemności.
Można wskazać wiele czynności wykonywanych przez ludzi w celu obrony przed czymś zagrażającym, które polegają na blokowaniu i zniekształcaniu świadomości tego co zagraża. Najczęściej nazywane są mechanizmami obronnymi i na ogół ludzie są nieświadomi ich działania nawet wtedy, gdy odcinają ich od oczywistych informacji o faktach. Często ludzie chorzy na nieuleczalną i śmiertelną chorobę, ( alkoholizm) o której wiedza już wszyscy dookoła, wydają się być autentycznie nieświadomi tego faktu. Jest to zastosowanie bardzo szczelnej bariery oddzielającej  człowieka od nieakceptowanej rzeczywistości. 🤫 PIJĘ BO LUBIĘ 🤐 Jest moim ulubionym przykładem . Chcę zwrócić uwagę na częsty fakt nazywania kogoś ,, alkoholikiem ,, To z kolei jest następnym przykładem rozmijania się z rzeczywistością , Ty alkoholiku słyszę niejednokrotnie wysyczane w złości , tak w złości . Bariera rozdzielająca jest prawie nie wyczuwalna jednak istnieje . Podstawowym pytaniem jest, DLACZEGO PIJĘ zadane samemu sobie , odpowiedź jest właśnie granicą rozdzielającą uzależnionych od uprawiających picie towarzyskie . Szczerość przed samym sobą jest decydująca , nazywanie kogoś alkoholikiem może być chęcią odreagowania,poniżenia , dokopania i wielu innych . Jestem więc , czy nie jestem uzależniony  ??? . Moim zdanie tak w ciemno, śmiało mogę odpowiedzieć , jeżeli sytuacje spowodowane Twy popijaniem skłoniły Cię do zadania tego pytania , to JESTEŚ UZALEŻNIONY .
Vivaista.
Warszawa , urlop , 11. 11. 2020.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy alkoholik może kochać???

Terapia.

Euforia