Modulacja.

Zdefiniowanie odmiennych stanów świadomości jako problemu badawczego natrafia na różnorodne problemy, wspólne dla tematyki badania świadomości. Mimo kilkudziesięciu lat badań i pracy teoretycznej, nadal nie istnieje spójna, powszechnie akceptowana definicja odmiennych stanów świadomości. Faktem jest natomiast możliwość stymulacji stanu świadomości uzależniaczami , wtedy mówimy o piciu na zmianę stanu świadomości , w miarę jasne.?
Platon opisał ekstazę jako odmienny stan, w którym nasza normalna “czuwająca” świadomość zupełnie znika i jest zastąpiona przez intensywną euforię i silne połączenie do większej inteligencji. Doświadczanie takich stanów to okazja do samotranscendencji (przekroczenia swojego Ja), do wyjścia z kajdan schematycznego myślenia, do porzucenia swojego ego, czy do odczucia większej jedności z naturą.
Steven Kotler oszacował, że amerykanie wydają 4 tryliony dolarów rocznie, aby w jakiś sposób tymczasowo zmienić swój stan świadomości. Do tych szacunków wziął pod uwagę najróżniejsze metody i narzędzia, za pomocą których wpływamy na to, jak się czujemy i jak myślimy. Oto te najbardziej powszechne:
Picie kawy,
Palenie papierosów,
Spożywanie narkotyków,
Picie alkoholu,
Uprawianie sportów ekstremalnych,
Uprawianie seksu,
Oglądanie pornografii,
Słuchanie muzyki,
Chodzenie do kina,
Chodzenie na koncerty i imprezy muzyczne,
Oglądanie telewizji,
Praktykowanie rozwoju osobistego,
Chodzenie na terapię,
Granie w gry komputerowe,
Uprawianie jogi,
Praktykowanie medytacji,
Stosowanie technik oddechowych,
Branie udziału w warsztatach rozwoju osobistego,
Uprawianie hazardu,
Wirtualna rzeczywistość,
Stosowanie hipnozy.
Niektóre z tych dróg do osiągania odmiennych stanów świadomości mogą mieć destrukcyjny wpływ na naszą psychikę i ciało, inne są bezpieczne i mogą mieć znaczący wpływ na rozwój naszych zdolności poznawczych. Wszystkie jednak mają ten sam cel - choćby na te kilka minut zmienić to, jak funkcjonuje nasz umysł.
W jakim celu to robimy? Czy chcemy po prostu na chwilę poczuć się lepiej, czy może leży za tym jakaś głębsza, ukryta motywacja? A motywacją często jest głód alkoholowy , ale to temat na następny wpis .
Kochani, na razie i życzę powodzenia w dochodzeniu do trzeźwości i wszystkiego dobrego w okresie świąt i sylwestra .
Warszawa. 11/12/2020.
Vivaista.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy alkoholik może kochać???

Terapia.

Euforia