Agresja.

Alkohol a agresja, czyli co sprawia, że niektórzy są agresywni po alkoholu .
Alkohol powoduje agresję, brawurę, impulsywne zachowania. Niektórzy po nim tracą panowanie nad sobą. Przyczyną może być mutacja w jednym z genów, wpływająca na to, jak podejmujemy decyzje. Według naukowców uszkodzony gen HTR2B przez alkohol sprawia, że jego nosiciele są bardziej impulsywni. Zwłaszcza po kilku kieliszkach. Mutacja może wyjaśniać, dlaczego niektórzy mają skłonność do jazdy na podwójnym gazie, uprawiania przygodnego seksu albo wdawania się w bójki po wypiciu alkoholu.

Dlaczego właśnie ten gen naukowcy obwiniają za naszą porywczość? Organizm używa go do tworzenia receptorów serotoninowych w tych częściach mózgu, które odgrywają kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji oraz utrzymywania samokontroli.

Mutację wykryto do tej pory jedynie w Finlandii (gdzie indziej nie prowadzono na ten temat badań), gdzie nosicielami uszkodzonego genu jest ponad 2 proc. społeczeństwa, czyli około 100 tys. osób. Genetyczną usterkę wskutek alkoholu wykryto w 2010 roku. Od tego czasu trwają badania nad skutkami, jakie wywołuje. Pierwsze analizy prowadzono wśród sprawców przemocy i osób z zaburzeniami osobowości, co nie pozwoliło wyciągać ogólnych wniosków. W najnowszym badaniu Roope Tikkanen, psychiatra z Uniwersytetu Helsińskiego, zebrał informacje na temat impulsywnych zachowań grupy 14 osób, które nosiły mutację genu i 156 osób, których gen HTR2B był prawidłowy. Tym razem wśród badanych nie było już sprawców przemocy. Okazało się, że 14 osób z genetyczną usterką było średnio bardziej agresywnych i porywczych niż reszta badanych. Co ważne, osoby, u których stwierdzono mutację genu i u których zauważono skłonność do impulsywnych zachowań po kieliszku, nie były alkoholikami. Po prostu miały tendencję do tracenia kontroli nad sobą po kilku drinkach.
– Chcieliśmy przyjrzeć się także zupełnie zdrowym ludziom, by sprawdzić czy u nich również mutacja genu przyniosła określone skutki. Najciekawszym wnioskiem jest ten, że u zdrowych osób wadliwy gen także przyczynia się do impulsywnych zachowań w stanie nietrzeźwości. W tym także do przygodnego seksu, wydawania pieniędzy w nieprzemyślany sposób i jazdy po alkoholu – mówił Roope Tikkanen dziennikowi „Guardian”. – Posiadacze wadliwego genu mieli, co prawda, tendencję do impulsywności także na trzeźwo, ale znaczne zwiększenie jej poziomu powodowała nawet niewielka ilość alkoholu – dodał.

Badanie przeprowadzono na zbyt małej próbie, aby wyciągać jednoznaczne wnioski. Dalsza obserwacja wadliwego genu i towarzyszących mu zachowań mogłaby jednak pozwolić na niesienie pomocy osobom, które są narażone na skutki mutacji. 
Nie jesteśmy winni swej choroby, jednak ponosimy  odpowiedzialność za czyny popełnione po wpływem uzależniacza. 
Inteligencja zobowiązuje do nie popełniania tych samych błędów po wielokroć. 
Akceptacja i pokorą .
Rozmowa z terapeutą. 
O trzeźwości dodaj mi skrzydeł 🤗
Vivaista.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy alkoholik może kochać???

Terapia.

Euforia